Evropský parlament rozhodl o Babišovi

12.06.2020
V tomto týdnu proběhne zasedání Evropského parlamentu, na kterém budeme hlasovat o usnesení ve věci střetu zájmů Andreje Babiše. Proč?

Do politiky jsem šel s vizí modernizace státu, evropské spolupráce a podpory férové a vzdělané společnosti. U všeho ale pokaždé narážím na jeden problém: chybí zdroje nebo vůle. A u posledních dvou vlád obojí výrazně ovlivňuje to, že vrcholný představitel našeho státu je zároveň velkopodnikatel. Z nejvyšších pozic ve státě obchází daně, kryje svoje nelegální získávání dotací, přihrává zakázky vlastním firmám a postupně mění systém k tomu, co jemu vyhovuje. Navíc stejně jako Orbán v Maďarsku postupně ovládá média i stát.

Rezoluce

My to ale nemusíme nechat dojít tak daleko. V Česku je ještě hodně na čem pracovat, ale v Evropě je v tuhle chvíli naprosto jasno. Spolu s kolegy napříč frakcemi jsme připravili rezoluci, která přímo pojmenovává, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů, upozorňuje na jeho vliv na média a přehledně navrhuje, jak by se měla změnit evropská pravidla. Nejenom tak, abychom si poradili s jedním podvodníkem, ale aby se tato absurdní situace už neopakovala. Více transparence nebo funkční rejstřík konečných vlastníků – teď ten slovenský i britský říká, že Agrofert vlastní Andrej Babiš, ale český je na informace poněkud skoupější.

Andrej Babiš by vám chtěl namluvit, že jde o vychytralé spiknutí proti němu. Pokud ano, tak jsme skutečně výkonní spiklenci. Podporu přislíbily všechny velké frakce včetně Renew Europe, ve které ANO sedí. I těmto poslancům už situace přišla příliš absurdní. Já osobně se ale za spiklence nebo vlastizráce nepovažuji. Při všech jednání je zřejmé, že Babišův střet zájmů, výmluvy a agrese už nejsou přijatelné pro celou Evropu. A je to právě parlament, jediný přímo volený orgán Evropské unie, který bude rezoluci schvalovat.

Vím, že v kauze může být těžké se zorientovat. Prošetřovací lhůty Komise jsou dlouhé, ministerstva úmyslně mlží, trestní stíhání jednotlivostí se zastavují a obnovují a v jednotlivých minikauzách pro přesně stanovená období dokonce Agrofert i své peníze uhájil. V jednotlivostech to může skoro vypadat, že se nic neděje a všechno bylo v pořádku.

Opravdu ale pouze v jednotlivostech. Dohromady je to vlastně docela prosté. Andrej Babiš přes svěřenské fondy ovládané nejbližšími spolupracovníky a rodinou kontroluje firmy, které systematicky zneužívají veřejné peníze. Andrej Babiš se také může kdykoliv rozhodnout tyto fondy zrušit a najednou bude zase plným majitelem všeho. Troufám si tedy říct, že je motivovaný aby se firmám dařilo. Stejný Andrej Babiš vede vládu, která udatně hájí každou jednu korunu z Agrofertu a rozdíl mezi státním a soukromým se stírá.

Evropský parlament nyní požaduje, aby Babiš buď okamžitě skutečně prodal všechny firmy, nebo rezignoval. Dále je třeba, aby se neúčastnil dalších vyjednávání o rozpočtu, kde je těžké oddělit, zda prosazuje zájmy Česka, nebo velkosedláka Babiše. Je nejvyšší čas – premiér se opět pokouší prosadit zákony, které by jeho pozici dále zakryly a dělaly trapnou mlhu kolem svěřenských fondů.

Vycházíme jak z mise kontrolního výboru, tak z několika let mravenčí práce. Držme si všichni palce, ať nikdo necouvne a v pátek rezoluce projde.

A co se stane pak? Bohužel parlament nemá zákonodárnou iniciativu, a rezoluce tak neznamená, že se okamžitě něco stane. Je to ale jasná výzva Radě, ať si vyřeší své problémy a že pokud to neudělá, budou mít její návrhy rozpočtů v parlamentu perné chvilky. Stejně tak jsme přibalili řadu doporučení Komisi, která teď bude moci jasně říct „ano, o tyhle zpřesnění pravidel je zájem a je k tomu parlamentní většina, pojďme to rychle připravit“.

Plný text rezoluce naleznete zde.